Halı Yıkamada Püf Noktalar

 halı toz alma makinası, halı kurutma makinası, halı hav alma makinası

 Türkiye'de binlerce halı yıkama tesisi bulunuyor. Peki halıllar nasıl temizlenmeli? Ömrünü uzatmak için neler yapılmalı?

 Halılarınızı temizlerken çırpmamalı, dövmemeli ve güçlü bir süpürge ile her gün temizlememelisiniz. Halınızın türü ne olursa olsun 50 derece üzerindeki bir maddeyi asla temas ettirmemelisiniz.

 Yıkadığınız halınızı ıslak veya nemli bırakmayın. Halınızı uygun bir şekilde kurutmanız gerekir. Halı havının uzun süre doğrudan güneş ışığı alması durumunda renklerde solmalar olur. Eğer halınız güneş ışığı alıyorsa halınızın yerini sık sık değiştirmenizi öneriyoruz. Halınızı asla güneş ışığı altında kurutmayın. Yıkama sonrası halınızı tam olarak kuruttuktan sonra kullanmaya başlayın. Halının üzerine herhangi bir sıvı döküldüğü zaman hemen kağıt havlu veya vakumlu süpürge ile yüzeyini temizleyin.

 Halıların hijyenik olması oldukça önemlidir. Halı temizliğinizi yaparken mutlaka halı yıkama şampuanı ve halı yıkama makinası kullanın. Eğer halınız uzun ömürlü olsun istiyorsanız taşınırken veya halınızı muhafaza ederken kesinlikle katlamayın. Halınızın dokuma yönüne doğru rulo yapabilirsiniz.